Międzywydziałowe Koło Naukowe Teoretyków Kultury Uniwersytetu Łódzkiego
środa, 15 maja 2013
"Nowa humanistyka"

Z cyklu gorąco polecamy: w sprzedaży ukazała się już nowa "Nowa humanistyka", a tam m.in. - tekst Miram Hansen o "Liscie Schindlera" w tłumaczeniu członkini naszego Koła Tamary Skalskiej.

 

poniedziałek, 15 kwietnia 2013
Atrakcja czy kontemplacja: Denis Diderot o kinie

Kolejne spotkanie Koła w czwartek 18.04.2013 o godz. 18:00 w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ.

Tym razem sparing: Tom Gunning contra Charles Musser w inscenizacji Michała Pabisia-Orzeszyny oraz rozmowa wokół tekstu Agnieszki Rejniak-Majewskiej Doświadczenie obramowane. „Pochłonięcie” i „teatralność” w krytyce MichaelaFrieda z tomu Nowoczesność jako doświadczenie (po kopię tekstu można się zgłosić na adres marta.madejska@gmail.com) 

Zapraszamy!

 

sobota, 16 marca 2013
Protetyka pamięci a pamięć protetyczna

Pamięć a media, nowoczesność i kultura masowa, technologia i metafory epistemiczne - kolejna dyskusja wokół koncepcji "pamięci protetycznej". 

Zapraszamy na spotkanie Koła we wtorek 19.03.2013 o godz. 12:00 w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ. Szykujemy się na sparing Landsberg vs Nora; Historia vs Pamięć. 

Alison Landsberg (ur. w 1967 r.) - badaczka amerykańska rozpoznawana przede wszystkim w polu studiów nad pamięcią i audiowizualnymi reprezentacjami przeszłości (więcej). 

Pierre Nora (ur. w 1931 r.) - francuski historyk znany z prac nt. francuskiej tożsamości i pamięci (więcej).

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29